Sık Sorulan Sorular: Theta Healing

En çok soru aldığım konu elbette Theta Healing. Bazen yanıtlamam zaman alabiliyor. Sürekli seyahat etmem bir yana, Instagram’da doğrudan gelen mesajların çokluğu, telefonumdaki mesajlar ve mailler bazen yetişemeyeceğim kadar fazla oluyor. Bu nedenle, hem toplu halde aldığım soruları hem de sık gelen mesajları burada yazacağım. Çok heyecanlı, hadi başlayalım!
 • Theta Healing seminerleri online/uzaktan alınabilir mi? Bir günlük seminer olur mu? 
Mayıs 2020 itibariyle, tekniğin ilk üç semineri online olarak alınabilir. İlk üç aşamadan bahsetmem gerekirse, başlangıç semineri olan Basic Dna 3 gün, ardından alabileceğiniz Advanced Dna 3 gün ve Derin Kazma Semineri (Dig Deeper) 2 gündür. Hepsi sıralı olarak alınabilir ve eğitmen belirttiğim sürelerin altında bir seminer süresi belirleyemez.
 • Neden 3 gün sürmelidir?
Tekniğin kurucusu Vianna Stibal, bize “Öğrencileriniz zaten bu bilgileri biliyorlar ve sizin tek amacınız hatırlatmak” der. Aslında, bu cümle sadece Theta Healing tekniğine ait değildir, bütün kadim öğretiler bize öğrenmek olmadığını sadece hatırlamak olduğunu ve ruhun zaten her şeyi bildiğini söyler. Hatırlatmak için, seminerlerden süresinde 3 uyku döngüsü çok önemlidir. İşte neden 3 gün olduğunun yanıtı. 🙂 Ayrıca, eskiden başlangıç semineri olan Basic Dna 10 gün kadar sürermiş. Ancak, bu semineri alan kişi sayısı arttıkça insanlar çok daha hızlı hatırlamaya başlamış. Bu nedenle Vianna, belki öyle bir gün gelecek ki sadece 1 gün sürecek ve hatta belki öyle bir döneme geçiş yapacağız ki, insanların bu bilgiyi hatırlamak için seminerlere katılmasına bile bir gün gerek kalmayacak, demişti. Ama şimdilik 3 günde ancak ilerliyoruz 🙂 
 • İyi bir uygulayıcı olmak için bütün seminerleri almalı mıyım?
Böyle bir kural kesinlikle yok. Alınması şüphesiz muhteşemdir ama çok sayıda seminer var. 3 ana modülü aldıktan sonra ilgi alanınıza göre birçok farklı konuya yönelebilirsiniz. Örneğin, ideal kilo, ruh eşi, hastalıklar ya da sezgisel anatomi gibi. Ama zorunda mısınız? Elbette hayır! Ben seminerlerimde de öğrencilere sonraki semineri alın demekten yana değilim. Bakış açım, bu bir araç ve benim hayatımı dönüştüren, her saniye kullandığım, her konuda “Bu konuda Theta Healing’le ne yaparımı” artık düşünmeden bile bulduğum, bu teknikle tanıştığıma şükrettiğim, büyüleyici, kolaylaştırıcı, hızlı bir araç. Herkes için olmayabilir. Bundan doğal ne olabilir? Kör adamlar ve fili anlattım geçen yazımda. Dünyada milyonlarca yol ve teknik var senin kendini dönüştürebileceğin. Sadece deneyerek bilebilirsin. Denedin ve sevdin… O zaman zaten kendiliğinden sonraki seminerleri almak isteyebilirsin. Hayatını kolaylaştıran, seni hafifleten bir tekniği elbette ilerletmek isteyebilirsin. 
 • Seminerden önce kitap okunmalı mı? Hangi kitapları önerirsiniz?
Vianna Stibal’ın başlangıç seminerinde “Sıradışı Bir Enerji Yaklaşımına Giriş” kitabını, ileri seviyede ise “İleri Seviye Theta Healing” kitabını seminerlerde hediye ediyorum. (Bu bir eğitmenin yükümlülüğü aynı zamanda, çünkü seminerin tamamlayıcısı bu kitaplar.) Kitaplar aynı zamanda tüm kitapçılarda satılıyor. Bazı öğrenciler gelmeden önce okumayı tercih ediyor ve seminerde de iyi ki öyle yapmışım, çok rahat oturdu konular diyorlar. Bazısı ise, iyi ki okumadan gelmişim, en iyi böyle anlardım, okusam anlamaz ve gelmezdim, diyorlar. Sorunun yanıtı, oldukça kişiye özel 🙂 Ben eğer öğrenci adayı bu seminere katılıp katılmama konusunda çok kararsız ise, o noktada “İstersen kitabı al ve biraz bak bakalım, içini ısıtacak mı okudukların” diyorum. Bunun dışında, herkesin kendi seçimi 🙂
 • Kitapları okuyarak tekniği uygulayabilir miyim?
Kitapları okuyarak tekniğin bakış açısını anlayabilir ve seminer almanız durumunda neleri başarabileceğinizi öğrenebilirsiniz ancak, özellikle bahsettiğimiz theta dalgasında kalmak eğitmen eşliğinde bir süreç gerektirdiğinden kitabı okuyup çalışmaları denediğiniz halde yapamama ihtimaliniz yüksektir. Ayrıca, bilgiler ortada olmakla birlikte, püf noktaları seminerlerde verilir ve çalışmalar eğitmenin gözetimi altında güvenle uygulanır.
 • Bugüne dek hiçbir ruhsal çalışmaya katılmadım, benim için seminer uygun mu?
Elbette. Tekniğin böyle bir önkoşulu yok. Nasıl ki, biz bedeni deneyimleyen bir ruhsak, tüm deneyimlerimiz bir bakıma ruhsal değil mi öyleyse? Burada sadece sistemli olarak bazı çalışmaları deneyimleme yolunu seçiyoruz ve kısa yollar öğreniyoruz. 
 • Tekniğin herhangi bir önkoşulu var mı?
Yaptığımız çalışmalar saf bir niyetle ilerlemek olduğundan, önkoşul olarak inancı söyleyebiliriz. Birçok dinde farklı isimle anılsa da Theta Healing inancımız doğrultusunda Yaradan’ın varlığına dayalı bir tekniktir.
 • Herkes theta dalgasına uyumlanabilir mi?
Elbette, bu zaten doğal olarak deneyimlediğimiz bir şey. Theta beyin dalgasına günlük hayatımızda uykunun ilk evreleri ya da öncesinde, bilinçsiz olarak geçiyoruz. Ben bazen seminerin farkını şöyle yorumluyorum, istediğiniz her anınızın eşref anınız olması gibi bir şey 🙂
 •  Seminer ücretleri nasıl?
Seminer ücreti dünya genelinde minimum bir tutarda, dolar bazında belirlenmiştir, altında seminer düzenlememiz yasaktır. Bu minimum tutarın üstüne çıkmak eğitmen inisiyatifinde olduğundan ücret bilgisi için mail göndererek daha net bir bilgi almanızı öneririm.
 • Seminerler neden ücretli?
Kimse özel olmadığı ve ruhsal ve maddi dünya arasında bir fark olmadığı için. 🙂 Kimse özel değil, kimse seçilmiş değil, kimse kahraman değil, kimsenin görevi kimseyi kurtarmak değil! Birilerini, kurtarıcı, gönüllü olarak görme algımız bizi ilerlemekten alıkoyuyor. Herkes, bir yolda ilerlemek için çaba harcıyor, zaman ayırıyor, kitaplar okuyor, deneyim kazanıyor, seminerlere katılıyor. Sonra, diğer insanlar da tamamen eşiti olarak o yolu seçmeye gönüllü olabiliyor. Ödediğiniz ücret, ruhsallık adına ödenen bir ücret değil. Kişinin size ayırdığı zamanı deneyimlemek için ödenen bir tutar. İnsanların, makyaj malzemesi, çanta, ev dekorasyonu ya da bilgisayar oyununa ödemekten gocunmadıkları ücretleri, ruhunun dilini anlamak, hayatındaki çözümsüz gibi görünen konulara bir ışık tutup farkındalık kazanmak için ödememesi – sadece bu teknik için konuşmuyorum- zaten ne kadar zor zihinsel sınırlar ve kişisel değer anlayışı ile yaşadığımızı açıklıyor ne yazık ki.
 • Nasıl eğitmen olunur?
Tekniğin eğitmeni olmak isterseniz, kurucusu Vianna Stibal’dan (ya da bazı ülkelerde oğlu Joshua’dan) eğitmenlik eğitimi almalısınız. Bu eğitime başvurmak içinse, ilk üç modülü yani Basic dna, Advanced dna ve Derin Kazma’yı uygulayıcı olarak tamamlamış olmanız gerekir. Ardından da, sırasıyla tek tek eğitmenliklerini alabilirsiniz. Vianna, zamanının neredeyse tamamını dünyayı gezip eğitmenler yetiştirerek geçiriyor. Ben Basic dna ve Advanced dna seminerlerini Atina’da, Derin Kazma eğitmenliğini ise Valencia’da aldım.  Ve güzel haber: Vianna, ilk kez Türkiye’ye geliyor! 2020 nisanda Türkiye’de olacak ve eğitmenler yetiştirecek. Bu fırsat, bizim olmasını canı gönülden dilediğimiz, büyük bir fırsat ve uzun yıllardır bekleniyor. 🙂
 • Eğitmen olmak için akıcı bir İngilizce’ye sahip olmam gerekir mi?
Vianna, konuları oldukça anlaşılır bir şekilde anlatıyor. Ama yine de neredeyse her ülkedeki seminerlerinde Türkçe çevirmenler de görev alıyor. Dilerseniz, çevirmen desteğinden yararlanabilirsiniz.
 • Seminer öncesi bireysel danışmanlık almam uygun mudur? 
Eğer hayatınızda, altındaki nedenleri ele almak ve farkındalık kazanmak istediğiniz önemli bir konu varsa, elbette deneyimleyebilirsiniz. Ya da seminere gelip kendi üzerinizde çalışmayı seçebilirsiniz. Şöyle bir fark olabilir, benden bir danışmanlık aldığınızda, aldığım tüm seminerlerin ve yapmış olduğum danışmanlıkların bakış açısıyla daha derin bir yöntemle çalışma yapıyorum. Bu bir kısa yol olabilir. Ama bence, kişinin adım adım kendisi üzerinde çalışması da keyiflidir.  Tamamen, konunuzun aciliyet derecesi ve seçiminiz 🙂
 • Kazma çalışmasının ismi çok geçmekte, tam olarak nedir?
Tekniğin temelidir desem abartmış olmam.  Kazma çalışması, şu an hayatınızda çözmek istediğiniz herhangi bir konuya dair farkındalık sağlamanızı amaçlayan derin ve ilginç bir çalışmadır. Sorularla, adım adım duygularınızı da izleyerek konunun ortaya çıktığı zamana ve olaya uzanırız. Bu genellikle, hayatın ilk dönemlerinde deneyimlenmiş bir durum olabilir, ama geçmiş seviye dediğimiz kolektif anılara, atalar seviyesi olan genetiğe ya da ruhun getirdiklerini bize anlatan ruhsal seviyeye de uzanabilir. Başlangıç seminerinde, kazma çalışmasına sadece giriş yapılır.  İleri seviye seminerinde ise, başlangıç seviyesindeki kazmanın ilerisine ve kazanımlarına gidilir. Üçüncü aşama olan derin kazma ise, başlı başına kazmayı derinleştiren bir seminerdir. Daha derin kaz seminerinde, kazma ileri seviyenin kazanımlarından da uzaklaşarak erdemlere kadar uzanır. Atalarla ve geçmişin anılarıyla da bağ kesilir. Derin kazma, kazmanın en üst versiyonu ve bambaşka bir bakış açısıdır.
 • Yaratımlar yapmak istiyorum, Theta Healing ile mümkün müdür? 
Elbette. Önce yaratım nasıl yapılır ve yapılmaz, onu öğrenerek başlıyorsunuz seminere. Ben genellikle şöyle diyorum, iyi ki bunca zaman yaratımlarımız gerçekleşmemiş. Sonuçta, hala biz “Beni kimseye muhtaç etme.” “Sevgilim beni terk etmesin.” “Bana zor bir müdür verme.” “Borç verme” “İşsiz kalmayayım.” “Hasta olmayayım.” gibi olumsuz cümlelerle yaratım yapıyorsak, biri daha fazla ilerlemeden bizi durdursun 🙂 
 • Bunca zaman olumlamalar yaptım, kitaplar okudum ve bakış açımı değiştirdim ama sorun çözülmedi. Theta Healing bu konuya nasıl bakıyor?
Bu bahsedilen çalışmaların içinde olmasam da sanıyorum ki hepsi muhteşemdir. Ama bir yaramız varsa, o yaranın tam ters kutbundaki cümleler kanamasını engellemeyebilir. Farz edelim ki, kişiye okul hayatı boyunca kendisini öğretmen ve arkadaşları tarafından değersizlik hissine neden olacak olaylar yaşatıldı. (Dışlanma, alay, vs.) Burada, olumlamanın ötesinde ele alınması gereken bir durum/olay vardır. Kişi her sabah uyandığında, ben değerliyim olumlamasını yapsa da, onun bunu içselleştirebilmesi için o olayla/durumla doğru bir şekilde yeniden temas etmesi ve daha köklü bir çalışma yapması gerekir diye düşünüyorum.
 • Başlangıç seviyesi alanlara neler önerirsiniz?
İleri seviye seminerine katılmak isterseniz önünüzde değerlendirebileceğiniz 5 yıl var, öncelikle o bilgi ile başlayayım. 5 yıl içinde ikinci semineri alabilirsiniz, ancak süre uzarsa, başlangıç sertifikanızı yenileyerek ilerleyebilirsiniz, çünkü teknik yaşayan, dönüşen ve zaman içerisinde gelişen bir yapıda.  Kişisel önerilerim ise, mazeretlere sığınmadan kendiniz üzerinde çalışmalar yapmanız. Sonuçlara bağımlı olmadan, alkış beklemeden ilerlemeniz. Kazma çalışması, beden taraması gibi konuları sıklıkla kendinize ve diğerlerine uygulamanız.  İlk başlarda, theta frekansında uzun kalamadığınızı hissedebilirsiniz, bunu bir kas gibi düşünün ve her gün deneyimlemek için bilinçli çaba harcayın. Böylece kuşkunuz olmayacaktır, zaten bu semineri tamamladıysanız en başta da kuşkunuz olmasın 🙂
 • Advanced dna seminerini hemen almalı mıyım? 3 seminer üst üste alınabilir mi?
Tamamen size bağlı. Basic dna iyice otursun sonra alayım derseniz, araya fazlaca bir zaman koymuş olabilirsiniz çünkü ikinci seminer ilkinin tamamlayıcısı ve daha iyi/uzun bir theta dalgasına ulaşmamız için yemin, sözleşme, antlardan arındığımız bir seminer. İsteyenler, ben büyük resmi görüp anlarım diyenler ya da zaman yönünden sıkıntı çekenler art arda elbette alabilir.
 • Eğitimden sonra bağlantımız devam ediyor mu?
Her seminerde WhatsApp grupları kuruyorum ve öğrenciler sonrasında da birbirleri ile iletişim içinde olabiliyorlar seçerlerse. Ben de gruplarda olmakla birlikte, öğrenci ve danışan sayısının çokluğundan ve mesajlaşma yoğunluğundan günlük sohbetlerin içinde değilim. Teknik olarak içinde olmam grup çokluğu ve iş yoğunluğumdan da mümkün değil. Ama acil ve önemli durumlarda yanıt veriyorum. 
 • Öğrencilerinizin gelişimini değerlendiriyor musunuz?
Hayır, elbette. Benim ya da bir başkasının ne haddine! Bunun düşüncesi bile çok büyük hadsizlik olur. Herkesin gelişimi farklı, herkesin yolu farklı. Kimi, seminerden sonra çok büyük dönüşümler elde eder, hepsi gözle görünür. Ama bir diğeri belki sadece haftada bir kez çalışma yapabilir, hayatında elle tutulur değişilikler olmasa da içte bir şeyler değişmektedir ve onun hayat öyküsü baz alındığında, bu bir kez yaptığı çalışma büyük bir dönüşüm demektir. Bu bir yarış değil, tamamen kişisel bir yol. Sadece kişi ve yolu arasında…
 •  Theta Healing’in hayatınızdaki en büyük artısı sizce ne?
Zaman, dünyasal bir algı ama bizi sınırlandıran bir algı da aynı zamanda. En büyük artısı, zaman kazanmak derim. Biz bir mesajı alana dek o konu ile ilgili dünya bakış açısıyla sınav dediğimiz deneyimler yaşayabiliriz. Oysa, mesajı ilk uyaranda almak hatta ona bile ihtiyaç duymadan okuyabilmek, zaman kazandırır. İkincisi, kendimi keşfetmek diyebilirim.Theta Healing öncesi, sürekli neden soruları soran bir insandım. Aldığım yanıtlar huzur bulmama yetmiyordu. Örneğin, neden şimdi o cümleyi kurdum, neden istediğim zammı alamadım, neden bu korkum var, neden o kişi ile aramda bu sorun oluştu, neden çok istediğim dua ettiğim halde bu konu hayatımda gerçekleşmiyor gibi… Meğer ben kazma çalışmasını ve yaratım tekniklerini arıyormuşum ve bu soruların yanıtını buldum. Küçüğü büyüğü olmadan mucizelerle hem de. Bu mucizeler de aslında en çok daha inançlı bir insan olmamı sağladı diyebilirim. Bunu birçok öğrenci de dile getiriyor, aslında bu çalışmalar bizi Yaradan’la ve her şeyin mümkün olduğu, sınırların sadece zihnimizde olduğu algısı ile yüzleşmemize ve özgürleşmemize neden oluyor. Saatlerce kazanımlarını yazabilirim ama özetle, olaylara/kişilere/durumlara bambaşka bir bakış açısı ile bakmamı sağlaması en büyük üç artısı 🙂 * Şimdilik bu kadar. Sorular geldikçe eklemeler yaparım. Sevgiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.