Sarkaç Nedir & Ne İçin Kullanılır?

Sarkaç, en basit tanımıyla bir zincirin ucundaki ağırlık merkezidir. Alternatif tıp ya da ezoterizm gibi konularla ilgili iseniz, sarkaç konusu çoktan karşınıza çıkmıştır ve hakkında bir şeyler biliyorsunuzdur.


Peki, nasıl olur da bir ipin ya da zincirin ucundaki bir cisim size yol gösterebilir ve dahası her sorunuzda farklı yönlere doğru hareket edebilir? Birçok kişinin sorgulayacağı, birçoğunun da bu dünyadaki gizemlere karşı duyduğu o muhteşem umarsızlıktan zaman ayırmayacağı bir konu olduğunu baştan kabul ederek ve o kişilere belki de şu anda veda ederek, sarkaç hakkında bildiklerimi anlatmaya başlıyorum. 🙂 Ve baştan uyarıyorum, biraz uzun bir yazı olacak.

Öncelikle, bu bilgilerin bir kısmı okuduğum kitaplara dayanıyor. Henüz 16 yaşımdayken, ilk kez karşıma çıkan sarkaç uygulamasında, özellikle kayıp nesneleri nasıl bulabileceğimiz yazıyordu. O dönem lisedeydim ve arkadaşlarımızla basit konular üzerine sarkaç uygulamasında biraz deneyim kazanmıştık.

Yıllar sonra, bu konu hakkında televizyon programlarına, söyleşilere ve uzman kişilere denk geldiğimde oldukça şaşırdım. Çünkü, sarkaç aklımda lise dönemi ile kalmıştı. Yani o dönem metafiziksel anlamda ilgimi çeken ve mantık ile hiçbir bağlantısı olmayan bir konu olduğunu düşünmüştüm yıllarca. Sarkacın karşıma en son çıkışı ise, Yeni Yaşam Okulu’nun akrofonoloji konulu seminerinde oldu. Bu seminerde birçok kişi daha önce işlenen sarkaç konusu nedeniyle, sarkaç satın almıştı ve üzerinde taşıyordu. Bu konuyla yeniden ilgilenmem gerektiğini işte böylece keşfettim. Yeni Yaşam Okulu’nun Yaşam Koçluğu eğitimlerine katılan arkadaşım Burcu da ilgili olduğum için sarkaç eğitiminden bazı anekdotları benimle paylaşınca bu yazıyı daha fazla erteleyemedim. Konu hakkındaki kaynaklar tamamen anlattığım gibi ve önemli bir kısmı da benim kişisel deneyimlerime dayanıyor.

Bu bilgiler ışığında, sarkacın aslında bir ipin ucundaki nesneden fazlası olduğunu söylemeliyim. Beynimizde muhteşem bir alan var. Pineal bez yani hipofiz bezi. Tüm bilgilerin -belki bu yaşamınızdan da fazlasının- kayıt altında olduğu bir alan. Onun üçüncü gözümüz olduğuna dair binlerce yazı okuyabilirsiniz. Hatta okumalısınız da.

Kadim öğretilerin hemen hepsinde aynı düşünce tekrarlanır. “Her şeyi bilerek doğdun, ama doğar doğmaz unuttun.” 

İster sarkaç uygulamasını böyle bir derinlikte ele alın, ister sadece bilinçaltınızı zorlayın. Siz soruyu sorduğunuzda, içinizdeki bir noktadan cevap parmak uçlarınıza ulaşır. Çünkü, aslında yanıtı tüm hücrelerinizle biliyorsunuzdur. Ama ego ya da bilinç ona ulaşmanızı engeller. Cevap parmak uçlarınızdan titreşim yolu ile sarkacın ucuna ulaşır ve bir devinim başlar. Yanıt dönüş şeklindedir. ‘Evet’ ya da ‘hayır’ cevabı size gelir. Doğru uygulandığı takdirde sarkaç ile sorularınıza yüzde yetmiş oranında doğru yanıtlar alabilirsiniz.

Sarkacı nasıl oluşturabilirsiniz? Nereden alabilirsiniz?

Burada, özellikle önerilen sarkacın bir doğal taştan oluşması ve ucunun sivri olması. Ucu kırık, üzerinde yapıştırıldığına dair emareler olan sarkaçlar ile çok doğru bilgiler alamayabilirsiniz. Doğal taşı dilerseniz burcunuza göre seçebilirsiniz ama dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Diyelim ki bir hastalığınız var ve o taş hastalığınıza iyi gelmeyecek, örneğin siz düşük tansiyon sorununa iyi gelen bir taş aldınız oysa sizde yüksek tansiyon sorunu var. Üzerinizde taşıyacağınız için, size zarar verebilir. Bu nedenle, burç taşlarınızın hangi hastalıklara iyi geldiğini ya da gelmediğini okumanızı öneririm. Sarkacınızı doğal taş satan güvenilir bir mağazadan alabilirsiniz. Ben Eminönü’nden ametist ve pembe kuarks taşları alıp evdeki bir zincirimle kullandım. Genellikle tam piramit şeklindeki taşlar (aşağıdaki gibi) sarkaç için önerilse de, benim gibi ucu sivri bir kolye ucu ile de sarkaç yapabilir ve onu üzerinizde şifa olması niyetiyle taşıyabilirsiniz.

Peki, sarkacınıza hangi soruları sorabilirsiniz?

 • Örneğin, evin içinde kaybettiğiniz bir eşyanız var, onu bir yere sakladığınıza adınız gibi eminsiniz. Hatta benim gibi saklarken “Bunu burada ben bile bulamam.” diyerek unutmuş dahi olabilirsiniz 🙂 Bu aslında çıldırtıcı bir şey. Çünkü, biliyorsunuz ki o evinizin içinde bir yerde. Ama bir yandan da normal bilinciniz ile bunu hatırlayamıyorsunuz. Sarkacınızdan bu konuda yardım alabilirsiniz. Evin krokisini bir kağıda çizip üzerinde onu dolaştırabilirsiniz. Ya da odalarınızın ismini yazıp hareketlerinin hangi odada değişeceğine bakabilirsiniz.
 • Diyelim ki, bekarsınız ve yeni birisiyle tanıştınız. Hani yıllar sonra hep şu cümleyi kurarız ya “Aslında, onun benim için doğru kişi olduğunu (ya da olmadığını) ilk gördüğüm anda hissetmiştim ama kabul etmem zaman aldı.” işte bu bilgi kabul eder misiniz bilmiyorum ama atıfta bulunduğum o bilinçten geliyor. Sarkacınıza bu kişi ile mutlu olup olamayacağınızı ya da hayatınıza yeni giren o arkadaş ile yıllarca dost olup olamayacağınızı sorabilirsiniz.
 • Bir yolculuğa çıkmakta kararsızsanız, taşınmakta ya da yeni bir karar almakta zorlanıyor, iki seçenek arasında kalıyorsanız yine soru sorarak titreşimlerine bakabilirsiniz.
 • Kullandığınız ilaçların sizin için uygun titreşimde olup olmadığını, hangi besinlerin sizin sindiriminiz için uygun olduğunu ya da hangilerinden sakınmanız gerektiğini de sarkaca sorabilirsiniz. Sizin bir titreşiminiz var, besinlerin de aynı şekilde. Ve bu ikisi bazen uyumlu olmayabilir.
 • Şüphesiz, hepimiz için çizilen bir kader söz konusu. Ama özgür irademiz ve seçimlerimiz var. Seçimlerimiz olasılıkları yaratır ve gelecek olasılıklar sürekli değişir. Dolayısı ile tek bir gelecek senaryosu hiçbir zaman söz konusu değildir; ancak, siz çok merak ettiğiniz bir konuda soru sorarsanız muhtemelen şu anki koşullar içinde en güçlü olasılık karşınıza çıkacaktır.
 • Sarkaç ile çakralarınızı kontrol edebilirsiniz. Buradaki hızlı dönüşler, ters yöne dönüşler ve hatta dönmediği noktalar size o bölgelerle ilgili bazı sorunlar olduğunu gösterebilir.

İkinci yazımda, soru sorarken dikkat etmeniz gerekenlerden bahsedeceğim. (Tıkk Tıkk)Buraya kadar geldiysek, değerli yorumlarınızı duymak isterim. ?

 1. Neslihan diyor ki:

  İlk yorumu yapan olmalıyım artık 🙂 uzun süredir sarkaç ile alakalı böyle açıklayıcı ve doyurucu bir yazı bulamamıştım, bu yüzden son 10 saattir başına ekşiyor oluşum. 10 saattir siteyi açıp kapamama değen bir yazı bu canım Yeliz’im, sen yaz hep yaz… (kocaman kalp)

  • Yeliz diyor ki:

   Benden de sana kocaman kocaman kalpler 🙂 <3
   Ben de kim acaba sürekli sayfayı açık tutup güncelleyen diyordum 🙂 Desteğin için çok teşekkür ederim.
   Sevgiler yürekten...

 2. pelin diyor ki:

  Senin yazdıklarını okurken son cümleye nasıl geldiğimi anlamıyorum Yelizciğim. Bize geldiğinde sarkaçlı bir fotoğrafını göstermiştin sana o an sarkacı soracaktım şimdiye kısmetmiş 🙂 İkinci yazı ertelenmeden yazılmalı diyorum 🙂

  • Yeliz diyor ki:

   Çok teşekkür ederim Pelin’cim, ne büyük mutluluk benim için 🙂 İkiyi ve hatta üçü hemen arkasından ekledim. Onları da dilersen okuyabilirsin. Yarın yakından tanışırsın benimkilerle 🙂
   Çok öpüyorum.

 3. Yeliz diyor ki:

  Üniversitedeydim sanırım?Bir yerden duymuştum ve sırayla herkesin çakralarına bakıyordum bu yöntemle?Ama ne bildiğimi bile hatırlamıyorum. Peki sen buna şaşırdın mı adaşım?? kalemine ruhuna sağlık…takipteyim merak ettim gerçekten???

  • Yeliz diyor ki:

   Bir kadın hem Yeliz hem akrep olmamalı 🙂 Ya da olmalı ve dünyayı kurtarmalı diyorum 🙂
   Astrolog olsam bu benzerliklerimiz için tez yazardım. 🙂
   Kocaman öpüyorum adaşım <3

 4. notabutiktatlar diyor ki:

  Uzun zamandır sarkaç konusunu merak ediyorum, aldım hatta henüz programlayamadım… ama bu yazıyı bugün mutlaka okumalıyım diyerek oturdum başına ve su gibi aktı gitti ? yazının diğer bölümlerini de aynı şevk ile okuyacağım. Kalemine sağlık arkadaşım. Sen hep yaz ?

  • Yeliz diyor ki:

   O kadar mutlu oldum ki! Diğerleri de su gibi aksın dilerim ve sarkacın en kısa zamanda dönmeye başlasın 🙂
   Çok teşekkür ederim canım <3

 5. Gülümser diyor ki:

  Merhaba. Ben de altın yüzük ile sarkaç yapıyorum. an’a ve geleceğe dair sorularıma cevap alıyorum. Defalarca deneyimledim, kaybettiğim eşyaları bu yolla buldum:))

 6. Ysmn diyor ki:

  Sarkacim ile yakinlarimin çaklarına bakiyorum. Kapali olanlari, kisinin avucunun içine sarkaçtan dönmesini ve kapali cakralarini acmasini istiyorum. Sarkac dönüyor ve durana kadar bekliyorum. Sonra cakra açılıyor. Ne kadar doğru bilmiyorum.

 7. İlker kvl diyor ki:

  Ben biraz geç kaldım tanışmak için ama zararın neresinden dönersen kardır diyorum. Şu an duyduğum heyecanı kelimelerle anlatamam sorularıma cevap almak muhteşem birşey. Ayrılmaz ikiliyiz artık sarkacımla. Bu güzel yazı için candan teşekkürler ❤️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.