Yeni Sembol: Hayat Ağacı/Tree of Life

Akışta gelen yeni bir sembol/yazı ile karşınızdayım 🙂

Bunca zaman, sadece görsel olarak ilgimi çeken hayat ağacı sembolü, öyle bir anda karşıma çıktı ki! Birçok kez gördüğünüz ama derinliğini belki de hiç bilmediğiniz, o sembolle, “hayat ağacı” ile tanışmaya hazır mısınız? Gelin önce size hayat ağacı sembolünden bahsedeyim, ardından da tanışma hikayemizden.

(Yazının sonunda çok şaşıracaksınız, sizi şaşırtmak benim görevim, kesin bilgi!)

Hayat ağacı, öyle kadim bir sembol ki… Her kaynakta ona rastlamanız olası. Bütün dinlerde, mitolojide, Kabala’da ona yer veriliyor. Hatta dizilerleden de aşina olabilirsiniz. Hatırlayın bakalım, Game of Thrones’ta tüm bilgiye sahip olan o ağacın köklerini!

Ergun Candan, Ezoterizme Giriş isimli kitabında hayat ağacından hakikat ağacı olarak bahsetmiş.

“Tevrat’taki, meyvesi bilgi olan “iyilik ve kötülük bilgisi ağacı”na geleneksel olarak hakikat ağacı denir. Tevrat’taki hakikat ağacının niteliklerine sahip ağaçlara başta Kur’an-ı Kerim’de ve Türk Mitolojisi olmak üzere başka geleneklerde de rastlanır. 

Bu ağacın cennette olduğu ifade edilir. Burada cennet sembolü, bizim devremizden önceki Altın Çağ’ın dinsel ve mitolojik bir anlatımıdır.

Ağaç sembolünün göksel irtibatı yani göksel bilgilerle yaşamanın sembolü olduğunu hatırlayacak olursak, bu ağacın meyvesinin de bilginin sembolü olduğu daha iyi anlaşılacaktır. ” (Ergun Candan/Ezoterizme Giriş/Sınır Ötesi Yayınları)

Meltem Güner Sırlar Bohçası isimli kitabında hayat ağacına şu şekilde yer vermiş:

“İlerleme-bereket-hayatın sonsuzluğu-ulaştıran-iletişime geçen

Sembolizmde ağaç, doğurganlığı, ölümsüzlüğü ve bereketi temsil eder. Ağaç, insanoğlu için yerin altı, yeryüzü ve gökyüzüyle bağlantı kurmak için aracılık eden bir imge olmuştur. Bu adeta kozmik bir anten tasviri gibidir.

Cennette bulunduğuna inanılan ağaç, hayat ağacıdır. Farklı kültürlerde çeşitli meyve ağaçları veya yapraklarını dökmeyen ağaçlar, hayat ağacı olarak kabul görmüş ve hatta kutsal kabul edilmiştir. Neredeyse tüm din ve inanışlarda hayat ağacı Tanrı ya da tanrısallıkla özdeşleşmiştir.

Hayat ağacı aynı zamanda doğurganlığı ve üretkenliği sembolize eder. Bu nedenle çağlar boyu kadınlar doğurganlıklarını artırmak için ağaçlara dua etmişler, onlara adak adamışlar ve meyveleriyle tılsım yapmışlardır.

Eski Türk kültüründe yer ve göğün direğinin hayat ağacı olduğuna inanılırdı. 

Kuran-ı Kerim’de ağaçtan sıkça bahsedilir. Hayat ağacına yakın olarak Tuba ağacı betimlemesini görürüz. Tuba ağacı ile aktarılan, “güzellik, iyilik, rahatlık, huzur ve hayırlı olan”dır. Hz. Muhammed bu ağacı “Tuba cennette bir ağaçtır. Onu Allah kendi eliyle dikmiştir. o ziynetler ve güzel elbiseler verir. Dalları cennet duvarlarının gerisinden bile görülür.” diye tanımlar.

Bu sembol, hayatın kaynaklarından beslenen ve besleyen ağacı temsil eder ve üretkenlik, gelişim, ilerleme, dönüşüm, yaşam-ölüm döngüsü, göksel ve yersel enerjilerden beslenerek var olmayı anlatır.

Ve son olarak Kabala’daki yerinden bahsedelim hayat ağacının:

Hayat ağacı, Kabala’nın en mistik sembollerinden biridir. 3 sütun ve 10 sefirottan oluşur. Her sefirot, Yaradan’ın yüzünü açığa çıkaran ışık olarak tanımlanmıştır. Sefirot, tüm yaradılışın yönetimsel kurallarını, geçmiş, şimdi ve gelecek için kapsar. Hayat Ağacı sembolü, Kabala’da evren ve insanın kutsal modelinin arketipidir.

10 sefirot, ruhsal ışık için bir yol olduğu kadar Yaradan’ın sıfatlarını da açığa çıkarır. Sembolizması ise noktalarla oluşturulmuştur. Aynı zamanda, 10 sefirotta 10 emire uygunluk da dikkat çekicidir.

10 sefirotun ne olduğunu size anlatabilmek için saatler süren okumalar yaptım, ama oldukça uzun ve çetrefilli. Doğrudan aktarmak isteyeceğim bir kaynağı da bulamadım. O kısım şimdilik kalsın 🙂

Konunun nasıl buraya geldiğine bakalım mı?

Geçtiğimiz hafta sonu Kuşadası’nda bir fotoğraf çekildim. Sanırım son altı,yedi aydır farkında olduğum bir şey fotoğrafta yeniden gözüme çarptı. Sol omzumda, sonradan bir ben kümesi oluşmuştu. Sırt olunca gözlemlemeniz elbette kolay değil. Ancak, sanki birden oluştuğunu ve dövme gibi durduğunu fark ettiğimden beridir, bir dövmeciye gidip onları birleştirmesini istesem acaba nasıl bir şekil ortaya çıkar diye düşünmedim değil. (Kan verirken bayılacak gibi olan biri için iddialı hayaller 🙂 )

Önce astrolog olan bir arkadaşıma ilettim, böyle bir yıldız dizilimi var mı, diyerek. Bildiği kadarıyla yoktu. Cevabı neyse, saniyeler içinde gelsin diye niyet ettik.

Ve bir dakika sonra aklıma başka bir arkadaşım geldi. Siz onu başucukitapları olarak tanıyorsunuz. Seçkin… Seçkin’e yazdım ve gelen yanıta inanamadım. “Yeliz bu tree of life sembolü, üstelik sol yanında, dişiliğinle ilgili. Harika!”

Sol yanımız, bizim almayı, kabul etmeyi, dişiliği simgeleyen yanımızdır. Dişi alır, eril verir. Aynı zamanda omuzlar, genellikle geçmişle bağlantılıdır. Geçmiş hayatlar, dünyanın kolektif bilincinden size gelen anılar hatta atalarla.

Sonra benimle sembolü paylaştı.

Ben de şimdi size, fotoğrafın yakınlaştırılmış halini göstereceğim.

İnanılmaz değil mi?! Ne olur şaşırmadım demeyin! Benim bir gün boyunca adeta nutkum tutuldu! İki sefirahın eksikliğini görüyorum. Belki onlar benim bu hayatta edinmem gereken erdemlerdir ya da henüz değildir ya da bambaşka anlamları vardır, kim bilir. Her ne ise, neşe ve kolaylıkla bilmeye niyet ediyorum.

Diyebilirsiniz ki, her şeye bir anlam yüklüyorsun. O zaman bilmelisiniz ki, evrende her şeyin bir anlamı var, bir mucize olduğunu ve mucizelerin olduğunu bilenler için. İnanmayanlar için elbette yok. Ama bu yazılarda bir şeyi ispat etmeye ya da kimseyi bir duruma inandırmaya çalışmıyoruz neyse ki. Tüm amacımız, kendimizi çözebilmek. Beden ve zihnin ötesinde ruhsal varlıklar olduğumuzu, hayatlarımızın görünen dışında bir amacı olduğunu bilmek.

Özel bir anıydı, ama burada bugüne dek ne özelimi paylaştım. Bu ara, dürüst olmak gerekirse burada anlatamayacağım çok derin deneyimler yaşadım. Ama böyle güzel bir sembol gizli mi kalsaydı? 🙂

Yaşayalım ve görelim.

Sevgiyle…

“Yeni Sembol: Hayat Ağacı/Tree of Life” için 2 yorum

  1. Bu yazıyı okuyunca aklıma aylar önce yazdığım bir yazı geldi. Didem’e göndermiştim. Umarım bulabilirim hemen sana göndericem. Çok heyecanlandırdı beni:)

Bir Cevap Yazın