Gölge

#öyküleşenrüyalar

Varlığını bilirsiniz, dünyada eşsiz sokaklar vardır. Sanki, yaşamışsınızdır o sokaklardan birinde. Öyle tanıdıktır, öyle sıcak. Sanki, gerçek hayat o sokaklarda, o Arnavut kaldırımlarındadır.

Onu o sokakta görüyorum, bir grup insanla birlikte, henüz gelmişler. Kocaman cumbalı ahşap konakta misafirler o gece. İçeri giriyorlar… Odası hemen girişte değil diğerlerinin aksine, herkes girişteki odunluğa doğru yönelirken ve orada uyayacakken, “Senin odan üst katta.” deniliyor. Ahşap merdivenlerden çıkıp hemen sağdaki odaya giriyor.

Kocaman ama yalın bir oda. Sokağa bakan uzun pencereleri var bütün bir duvarı kaplayan. Kapıdan girince ilk gördüğünüz bu devasa pencereler. Sonra hemen sağ yanında duvarda dikdörtgen bir ayna var. O da neredeyse tüm duvarı kaplıyor enlemesine. Sol yanında, duvara dayanmış eski bir somya. Odanın tam ortasında ise tek başına bir ahşap sandalye ve başının üzerinde sarı ışık yayan bir ampul.

Üzerindeki renkli giysilerini çıkarıp sade geceliklerini giyiyor. Tam o sırada aynadaki kendisi ile göz göze geliyor. Bir tuhaflık var, bakar bakmaz anlıyor. Yere düşen gölgesi yok.

Yeniden bakıyor, artık bir gölgesi yok.

Ve yaratıcı ile konuşuyor: “Burada bir hata var ve bu çok tuhaf. Böyle olmamalıydı. Bana hemen gölgemi ver!” diyerek.

Bir gölge veriliyor. Sanki görünmez bir projeksiyon cihazı uzağındaki sandalyenin üstüne hayali bir görüntü gibi boyutsuz bir yansıma düşürüyor. Eski giysileri içinde kendisini görüyor. Ona bakıyor ve yine konuşuyor.

“Bu benim gölgem değil artık, o bir gölge bile değil. O az önceki realiteydi, ben değiştim. Bana yeni giysilerime uygun bir gölge vermelisin!”

İlk kez o an korkuyor, bu gölge konusu önemli. Bir mum yakan bir gölge yaratır, bu dünya üzerinde her “şey”in bir gölgesi vardır. Öldüysen, bedenin gider, gölgen de. Ruhuna dönersin. Ama o henüz canlı, capcanlı. Gölgelerle benliklerin kol kola yaşadığı dünyada, sadece benliği ile. Artık bir gölgesi yok.

Sandalyedeki görüntü kaldırılıyor ve ona yeni bir gölge veriliyor yere düşen. Gölgeyi gördüğünde, işte şimdi tamamım yeniden diyor. Gölgemle birlikte tamamım…

“Geçtin…” deniyor, “bunu da geçtin.”

***

Bu rüyayı, ağustos ayında, hayatımın yeni bir dönemini başlatan biraz karanlık bir gecede gördüm. Ayağımın altından tanıdığım bir zemin kayıyordu, bu kötü değildi biliyordum. Bu olması gerekendi. ‘Bir şeyleri değiştiriyoruz, bir şeyler değişirken sen çoktan dönüştün’ün habercisiydi rüya. İlkyardım çantası gibi, yine en sevdiğim yolla gönderilmişti. Uyandığımda gülümsüyordum. Çünkü, bir gece öncesinde, bir söz duymuştum. “Rüyanız size sizin anlayacağınız şekilde gelir. Sizin farkındalığınız, anlayışınız, literatürünüz ne denli genişse, rüyanız da o denli size özel ve çeşitli olacaktır.” diyen.

Rüyam, bana okuduğum ve herkese önerdiğim kitaplardan biri ile gelmişti. Işığı Arayanların Karanlık Yanı’yla… “Işığınızı ortaya çıkarmak için karanlığa girmek zorundasınız.” diyen o kitapla. O kitaptan ve kapıdan gölgemle bir bütün olarak çıktım belki de.

Çünkü, biliyordum, “Sahiplenmediğin şey senin sahibin olur.”

Gölgenizle korkusuzca tanışmanız dileğiyle…

“Gölge” için 6 yorum

 1. Bir türlü okuyamadığım bu yazını belki daha önce en az 3kez açıp kapattım… sonra bugün öğlen tekrar açtım ve dur okumadan önce şu son gördüğün 2 rüyayı yaz bir kenara, yeliz sürekli tembihliyor ve sen üşeniyorsun dedim. Kalktım elime geçen edizin eski defterine hemen yazıverdim kısaca aklimdakiler yoksa yine unutacaktım! Ve anca şimdi okumaya koyuldum ve okurken bir tebessüm rüya ile ilgiliymiş ya ??

  1. Evren hemen onayını gönderiyor, aferin doğru yoldasın diye. Bundan daha iyi nasıl olur? Harikasın canım…

 2. Tatil dönüşü eve geldiğimde valizime doğru bir yeşil tırtılın ilerlediğini görünce önce tabi kendi kendime 10 gün boyunca heryer kapalıydı, birtane bile yeşil bitkim bile Yok evde nerden çıktı bu derken sembolik anlamını araştırayım derken sizinle buluştum. Uzun zmndır reiki eğitimi (17 yasımdayken denk gelmiştim hepte kalımdaydı) son zamanlarda aklımdaydı ama Theta Healingi bilmiyordum. Sizin yazılarınızı okudukça iste bu dedim, rüyalar semboller ben gözardı etsemde zaman zaman hep var oldu. Bir sonraki eğitimde ben de varım :)) .. aradım aradım bulamadım mail adresinizi belki ben göremedim onun için bu konunun bir altına yazıyorum, kuduran bakmayın noluuurr 🙂

  1. Aşk olsun kusuru olur mu, iyi ki bu eksikliği belirttiniz ki ben de düzeltebileyim.
   Mail adresim ykkoner@gmail.com
   Dilerseniz İstanbul’da gelecek hafta bir eğitim var.
   Bizi tırtıllar tanıştırmış, dilerim birlikte kelebek olma yoluna gireriz.
   Sevgilerimle…

 3. Merhaba, yeni duydum teatha healing i. Nasil icine cekti beni. Fakt kucuk bir sehirde yasiyorum.keske bana da yardim edebilseniz. O kadar negatif biriyim ki. Islerim hep tersine gider. Hayat bana cok zor. size daha cok sey anlatmak istiyorum ama icim icime sigmiyor suan. Ucundan da olsa biri bana sunlari yap bak degiseceksin dese keske. Atakta bulunamiyorum.hep usengeclik ve enerjinl dusuklugum var.sevgiler.

  1. Bir adım atmalısınız Derya hanım. Birçok yöntem, birçok kitap var. Mutlaka elinizin değeceği, size iyi gelecek bir şey vardır.
   Bazen küçük bir adım büyük kilometrelere vesile olur, ne olur unutmayın.
   Her şeyin başlangıcı sizsiniz…

Bir Cevap Yazın